پرتو فرابنفش اولین بار در سال 1903 توسط  (Neil Finsen)به منظور ضدعفونی آب و هوا کشف شد. امروزه در دنیا از روش هایی استفاده می شود که علاوه بر ضدعفونی بلکه با کارایی بسیار بالا عمل تصفیه پیشرفته را نیز انجام می دهند و در عین حال هیچ گونه ترکیبات ثانویه را در آب ایجاد نمی نماید.
این سیستم ها (UV) مطابق با آخرین استانداردهای بهداشتی دنیا برای ضدعفونی استخر، جکوزی، آب شرب و … تولید و عرضه می گردند و جایگزین روشهای دیگر از جمله کلر و سایر ترکیبات شیمیایی شده است.
در حال حاضر یکی از روش های ضدعفونی کردن آب جکوزی ها و استخرها استفاده از پرتودهی با پرتو فرابنفش (UV) است. در این روش با استفاده از یک لامپ مولد نور فرابنفش و پرتو افشانی آن کلیه میکروارگانیسم های موجود در آب بصورت کاملاً فیزیکی از بین رفته و آبی ضدعفونی شده و با کیفیت مناسب حاصل می گردد.

برخی از مزایای تصفیه و ضدعفونی آب جکوزی و استخر توسط تکنولوژی پرتو فرابنفش نسبت به کلر:
⦁    پرتو فرابنفش با تابش طول موج 254 نانومتر (موثرترین نقطه تابش)به صورت کاملاً فیزیکی کلیه میکروارگانیسم ها، باکتری ها و ویروس ها را بدون ایجاد تغییر شیمیایی در آب از بین می برد.
⦁    پرتو فرابنفش قابلیت از بین بردن میکروارگانیسم های قویی مانند کریپتوسپریدیم (Cryptosporidium) ژیاردیا (Giardia)، پاراسیت (Parasite)و … را که در برابر کلر مقاوم هستند را دارد.
⦁    مقرون به صرفه بودن و بدون هزینه های نگهداری (کاربر این روش فقط یکبار هزینه خریداری سیستم را می پردازد.)
⦁    عدم نیاز به حمل و نقل و یا افزودن مواد شیمیایی
⦁    عدم سوزش و خارش چشم و پوست، قرمز شدن چشم ها، سفیدک زدن سطح پوست
⦁    نصب و راه اندازی و بهره برداری بسیار آسان

نکته:
با توجه به اینکه دمای آب جکوزی نسبت به آب استخر بالا می باشد لذا استفاده از سیستم ازن توصیه نمی شود و بجای آن سیستم UV جایگزین مطمئنی در جکوزی ها می باشد.

images_photos_uv تصفیه و ضد عفونی آب جکوزی توسط پرتو فرابنفش(UV)

دیاگرام نصب یک سیستم UV در تصفیه خانه استخر شنا